New 2025 YORK 80 ton Coated Coils Air Cooled Chiller YLAA-0089SJ46PC R-454b 460V Next Available 7-15-26
Description
Availability Status of this YORK YLAA-0089SJ46PC "80.6 ton"  chiller:
  • Next Available 7-15-26
  •         York / Johnson Controls,YLAA-0089SJ46PC series air cooled chiller
  •         ~ 80 tons of cooling at 44F water / 95F ambient conditions
  •         Variable Speed Drive on ALL fans
  •         Plate evaporator. Microchannel Coils.
  •         R-454b Refrigerant (Fully Charged) (68 Lbs)
  •         VoltageCode - (460/3/60)
  •         MCA: 188 amps / Max fuse: 200
  •         6 Scroll Compressors
  •         Water through evap: Min. 100 gpm, max 350 gpm. Design flow rate 183 gpm
  •         3" inlet and outlet connections (grooved victaulic)
  •         SP NF Disconnect Switch w/Lockable Handle
  •         Control Transformer
  •         Both Low/High Ambient Kit (for outdoor winter use / or high temp summer use) - both ok
  •         Hot Gas Bypass
  •         Integrated flow switch and Y strainer
  •         No water pump or reservoir tank internal
  •         89" wide x 117" long x 95" tall Weight: 4537 lbs