New 2025 YORK 80 ton Air Cooled Chiller YLAA-0089SJ46VSD R-454b 460V Next Available 7-15-26
Description
Availability Status of this YORK YLAA-0089SJ46 VSD "80 ton" chiller:
  • Next Available 7-15-26
  • York / Johnson Controls, YLAA-0089SJ46VSD series air cooled chiller
  • ~ 81 tons of cooling at 44F water / 95F ambient conditions
  • Variable Speed Drive on ALL fans
  • Plate evaporator. Microchannel Coils.
  • R-454b Refrigerant (Fully Charged) (71 Lbs)
  • 2 refrigerant circuits
  • 6 Scroll Compressors (3 for each circuit)
  • VoltageCode - (460/3/60)
  • MCA: 188 amps / Max fuse: 200
  • Water through evap: Min. 100 gpm, max 400 gpm. Design flow rate 192 gpm
  • 3" inlet and outlet connections (grooved victaulic)
  • SP NF Disconnect Switch w/Lockable Handle
  • Control Transformer
  • Both Low/High Ambient Kit (for outdoor winter use / or high temp summer use) - both ok
  • Hot Gas Bypass on circuit #1
  • Integrated flow switch and Y strainer
  • No water pump or reservoir tank internal
  • 89" wide x 116" long x 95" tall